top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תTanya Raychel

האם אתם באמת צריכים אדריכל או מעצב?

 

לתכנון ועיצוב החלל ישנה השפעה ישירה על תפקודו. פרופורציות, הכוונות, מבטים ויצירת דגשים – אלו רק חלק מהשחקנים המשתתפים בתהליך התכנון. עיצוב מדוייק יכול להקנות תחושות של רוגע ושלווה או לחילופין לעורר אמוציות ואנרגיות חדשות.

תכנון נכון של חללים – הוא קריטי לחיי היום יום שלנו. לא רק בבית, גם במקום העבודה ומקומות ציבוריים – אותם אנחנו מבקרים. עיצוב של חלל, בטקסטורות, חומרים וצבעים – נוגע באופן ישיר ברגשות. אנו חשים את החלל לא רק באמצעות הראייה, אלא גם במישוש ולפעמים אפילו בריח.

אז אם חשוב לכם לייצור חלל מותאם אישית, חלל בעל תחושה או אמירה, בטח שאלתם את עצמכם - האם משתלם לי לפנות לאדריכל או מעצב?

להלן כמה נושאים שכדאי לחשוב עליהם לפני ההחלטה:


1. "אני יכול לבד"

בעידן של היום, עולמינו מוצף באימג'ים של עיצובים מכל העולם. חיפוש אחד ברשת, מביא לנו אינסוף צילומים והדמייות להשראה. אבל!!! מה שנראה מצויין בחלל אחד לא בהכרח מתאים לחלל אחר. וגם אם מצאת את תמונת ההשראה שלך – האם תדע לזקק ממנה את הרעיון ולהתאימו לבית שלך? ומה שיותר חשוב: האם הרעיון הזה באמת מתאים לחלל או שהוא של מישהו אחר?


2. עיצוב בהתאמה אישית

חשוב להוציא את הרעיון מחלל עצמו. מהצרכים של המשתמשים בו, מהמגבלות שיש לו וכמובן מהתקציב. התכנון צריך להסתמך על הנתונים האמיתיים של הבית, דירה, עסק... מה שזה לא יהיה. תזכרו: העיצובים המעניינים ביותר – הם אלו שנולדו מתוך אילוצים ונתונים מיוחדים בשטח.


3. ניצול נכון של שטח

פונקציונליות והנדסת אנוש. כאן נכנס ידע וניסיון של המתכנן. דירה של 70 מ"ר בת 3.5 חדרים יכולה להיות נוחה ומרווחת, עונה על כל הצרכים של הדיירים ומשאירה הרבה מקום לנשימה. לעומת זאת דירה של 90 מ"ר עם אותה כמות חדרים, יכולה להיות צפופה ומסורבלת.


4. כמה שווה הזמן שלכם?

תכנון ועיצוב לוקח זמן. הרבה זמן... הרבה חיפוש ובלשות, טלפונים, שעות אינטרנט ושוטטות בין חנויות וספקים. וכל זה, לא בטוח יביא אתכם לתוצאה הרצויה. כמה זמן יש לכם לכל זה? וכמה שווה הזמן שיתבזבז? תדעו שגם עם איש מקצוע תוכלו להנות מחווית התכנון – בצורה ממוקדת ועם הרבה קיצורי דרך.


5. ואם כבר מדברים על כסף...

לבניית התקציב חשיבות רבה בתכנון, אם לא העליונה. תקציב מכניס את הפרויקט למסגרת שמטרתה לסכם את כל העבודה הנדרשת. תפקידו של מתכנן – לבנות סדר עדיפויות בהתייחס למסגרת זו ולתת המלצות ברורות, במה כדאי להשקיע יותר ובמה פחות. לא כל מה שיקר – באמת שווה ואיפה כדאי לתת את הדגש העיצובי. מתי ואיפה כדאי לכם לקנות, איך לקבל הנחות ועוד. בשורה התחתונה – האדריכל יחסוך לכם כסף, והרבה!


6. השקעה לטווח ארוך

עוד לפני שמדברים על הערך שהעיצוב נותן לכם כמשתמשי הנכס – בואו נדבר על מה העיצוב נותן לכם כבעלי הנכס. בית מעוצב מעלה את ערכו בצורה דרמתית, לרוב בהרבה יותר ממה שהושקע בעיצוב (כמובן אם העיצוב נעשה עם מסגרת תקציב מוגדר). כמו כן, תכנון נכון של חללים ועיצוב נותנים לכם ייתרון יחסי מול נכסים אחרים באיזור. כך שהרווח הוא הרבה מעבר לשיפור חיי היום -יום שלכם בבית.


7. ממה זה עשוי?

לפני בניה/שיפוץ תעמוד לפניכם דילמה של חומרי גמר. עליכם יהיה להחליט עד איזה גובה יגיע האיטום באמבטיה, ממה יהיה עשוי הארון, במה כדאי לצפות את הקיר בסלון ואיך לבחור אביזר זול שיראה מיליון דולר? הרבה שאלות שתצטרכו לתת עליהם "תשובות נכונות". ומה אם שאלתם את השאלות הלא נכונות?...


8. פיקוח על המתוכנן

עשיתם המון שיעורי בית והגדרתם מה אתם רוצים. ישנו שלב נוסף בדרך אל החלום שיתגשם: יש לפקח על הביצוע של אנשי מקצוע. לתת דגשים והנחיות לפני ובמהלך העבודה, לעצור אותם כשההתקנה אינה נכונה. לתת פתרונות במקום, כאשר נדרש לסטות מהתכנון בגלל אילוצים בשטח ועוד.


9. הדמייה ככלי תכנוני

הדמיית הפרויקט עוזרת להבין את התכנון ולפתור בעיות טכניות עוד לפני התחלת הבניה. היא מאפשרת לבחון אופציות תכנוניות ופותרת התלבטויות בדרך. ההדמייה יכולה להיות אינפורמטיבית (מבט תלת-מימדי, כולל ריהוט, אביזרים, חומרים וצבעים) או פוטוריאליסטית (כמעט כמו צילום של חלל אמיתי). לרוב הדמייה פוטוריאליסטית חשובה יותר לעיצוב עסקים ומקומות ציבוריים, על מנת לבחון השתלבות אמיתית (ככל הניתן) בשטח.


10. טרנדים וחידושים

יש האומרים להימנע מטרנדים, כי הם חולפים עם הזמן. כך או אחרת, יש לזכור שבעיצוב עסקים למשל, ישנה חשיבות לא מבוטלת לשימוש בטרנדים. בית עסק שרוצה לשדר חדשנות וקידמה לרוב יחפש ביטוי עיצובי לשאיפה זו. גם בעיצוב הבית, כדאי להישאר מעודכנים בשיטות וחומרים חדשים. טרנד הוא לא תמיד שימוש בצבע או צורה – זו גם שיטת בניה חדישה או ייצור פריטי עיצוב מחומרים זולים יותר.#עיצובפנים #אדריכלות #עיצובדירה #עיצובבית #תכנוןביתפרטי #אדריכלית #מעצבתפנים #הוםסטיילינג #משרדאדריכלים #עיצובמטבח #עיצובסלון #עיצובחדרשינה #עיצוב #חדריילדים #תכנוןריהוט #תכנוןשיפוץ #טיפיםלעיצוב #בלוג #בלוגעיצובפנים #בלוגשיפוצים #איךלעצבאתהבית #אדריכלאומעצב #תכניתאדריכלית #תכניותלביצוע #תכניותעבודה #פריסותקרמיקה #סטייל #יוקרה #עיצוביוקרתי #עיצובמודרני #אדריכליתבאיזורהמרכז #אדריכליתבאיזורהדרום #עיצובביתעסק #שינויידיירים #פורוםעיצובפנים #פורוםאדריכלות

Comments


bottom of page